„Jesteśmy Głupcami że płacimy za ochronę Niemiec”

Tydzień przed szczytem NATO Donald Trump prezydent największego państwa światowego wystosował ostra krytykę do przywódców Unii Europejskiej i członków NATO.

Krytyka dotyczyła Europy za politykę handlowa oraz za wydatki na obronność.

Na wiecu w Montana ocenił, ze Amerykanie są „głupcami: że płacą za ochronę Niemiec oraz skrytykował rząd Niemiec za umowę gazowa z Rosją.

NATO powinno spłacać swoje rachunki stwierdził Donald Trump.

– USA nie będą zajmowały się wszystkim – podkreślił. Przypomniał że ze USA jako państwo wiodące w NATO wydaje 4 proc. PKB, a Niemcy niewiele ponad 1.5 proc.

Trump i krytyka Berlina

Rząd Angeli Merkel zawiera umowy z Rosja na ropę i gaz , gdzie w grę wchodzą miliardy dolarów.

„ Płaca miliardy dolarów Rosji a od nas żądają ochrony przed tą samą Rosją „- zaznaczył

„ I my godzimy się na to , jesteśmy głupcami, którzy za wszystko płacą” – powiedział Trump.

USA są przeciwne gazociągowi Nord Strem 2 . Budowa Nord Stream 2 ma przebiegać po dnie Bałtyku równolegle do uruchomionego w 2011 r Nord Stream. Nowy gazociąg pozwoli na Bezpośrednie przesłanie z Rosji do Niemiec łącznie 110 mld m sześć gazu rocznie.

Spory handlowe z Unia Europejską

Prezydent Trump odniósł się również do sporów handlowych z Unią. I zwrócił uwagę na deficyt handlowy USA ze Wspólnotą.

„ Zabijają nas w handlu i w innych sprawach . Uniemożliwiają nam robienie biznesów w Europie, ale sprzedają nam swoje mercedesy i BMW”

Z dniem 1 czerwca administracja amerykańska wprowadziła cła na wyroby ze stali i aluminium . Po długich rozmowach z Komisja Europejska nie udało się przekonać Waszyngtonu do wyłączenia UE z tych restrykcji. W odwecie 22 czerwca UE wprowadziła cła odwetowe wobec USA.

Na czwartek i piątek w Brukseli jest zaplanowany szczyt NATO . Natomiast 16 lipca w Helsinkach będzie miało miejsce spotkanie Władimira Putina z Donaldem Trupem.

Jan Nowacki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *