Iran wznowił wzbogacanie uranu i ostrzega że nie cofnie się przed dalszymi krokami w dążeniu do stworzenia bomby atomowej.

Trump ostrzega Iran

Prezydent sanów zjednoczonych Donald Trump ostrzegł Iran przed konsekwencjami ponownego wzbogacania uranu. Ameryka użyje całej swojej potęgi by taka broń nigdy nie powstała.

Europa jest innego zdania niż USA .

Początkiem tygodnia w Brukseli zebrali się ministrowie spraw zagranicznych krajów EU.

Na zebraniu stanowisko ministrów było zgoła inne niż USA. Nie widzą oni problemu i raczej nie skłaniają się do obłożenia Iranu sankcjami jakie zaproponował Donald Trump.

W rezultacie przedłożono porozumienie które zostało podpisane w 2015 r, mówiące o tym że w zamian za stworzenie Iranowi możliwość wolnego Handlu ropą sam Iran porzuci plan wzbogacania uranu .

Federica Mogherini wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych oświadczyła że opierając się na danych dostępnych w tej chwili nie uważa że posunięcia Iranu są rażącym złamaniem umowy.

 

Sygnatariusze porozumienia spoza Unii też nie zgadzają się z prezentem USA .

Rosja , Chiny również są przeciwne sankcjom i nie widzą, i nie nałożą sankcji na Iran.

Umowa z Wiednia z 2015 r zakładała że Iran Nie przekroczy pułapu wzbogacania na 3.67 procent . Przez trzy lata Iran wywiązywał się z umowy jednak po wyborze Donalda Trampa na stanowisko prezydenta Ameryki wszystko się zmieniło.

Prezydent Trump jednostronnie zerwał umowę nazywając ją najgorszą w w historii. I nałożył na ten kraj daleko idące sankcje.

Natychmiast po wydaniu oświadczenia przez sygnatariuszy zabrał głos premier Izraela Benjamin Netanjahu. Określił on Iran największym zagrożeniem dla światowego pokoju.

W ostrych słowach dosadnie porównał politykę Unii do polityki europejskiej z lat 30 ubiegłego wieku kiedy to do władzy doszli naziści , „ Niektórzy w Europie obudzą się pewnie dopiero wówczas kiedy irańskie rakiety spadną na terytoria ich krajów” oświadczył premier Izraela. Ostatnie incydenty jak wybuchy na tankowcach oraz zestrzelenie drona tylko zaogniają sytuacje.Wojna może wybuchnąć w każdej chwili zwłaszcza że kilka tygodni wcześniej Donald Trump w ostatniej chwili odwołał decyzje o ataku na cele w Iranie.